Bydgoszcz Music Summit 2024


02-03 grudnia 2024 – Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Bydgoszcz Music Summit 2024 to dwudniowe wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu, mające na celu kształtowanie przyszłości europejskiej branży muzycznej. Naszą ambicją jest stworzenie ram dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju branży, a także wypracowanie wytycznych wspierających spójny rozwój sektora na poziomie europejskim. Dzięki obecności ekspertów, liderów branży i decydentów, liczymy na owocne dyskusje i wymiany doświadczeń. Wydarzenie odbędzie się 2 i 3 grudnia, będzie streamowane na żywo w dwóch językach na naszym FB i na youtubowym kanale MCK-u.

02 grudnia 2024 (poniedziałek), Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (Pałac Nowy) – Focus on Cities
Przedstawiciele Miast Muzyki UNESCO z całego świata podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie budowania strategii wspierających sektor muzyczny i kreatywny. Bydgoszcz, jako nowy członek tej Sieci, ma aspiracje rozwijać swoją markę Miasta Muzyki UNESCO, czerpiąc inspirację od bardziej doświadczonych miast. Wprowadzeniem do dyskusji będzie analiza roli muzyki jako narzędzia transformacji ekologicznych i społecznych, która pokaże, jak miasta mogą przyczyniać się do realizacji założeń Agendy 2030 poprzez rozwój kultury i muzyki.

03 grudnia 2024 (wtorek), Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy – Focus on Policy
Rozpoczniemy działania na rzecz stworzenia Europejskiej Strategii Rozwoju Branży Muzycznej. Naszym celem jest wypracowanie wstępnych ram, które będą punktem wyjścia do dalszej współpracy międzynarodowej i budowania spójnej wizji rozwoju muzyki w Europie. Obecność ekspertów oraz licznych przedstawicieli branży stwarza niepowtarzalną okazję do konstruktywnej wymiany wiedzy i wspólnego opracowania strategii, która pomoże przezwyciężać trudności, z jakimi zmagają się artyści na arenie międzynarodowej.

Na drugi dzień konferencji obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy

Podczas drugiego dnia skupimy się na czterech kluczowych obszarach:

– Mobilność artystów i przepływ dzieł muzycznych: staramy się zidentyfikować i omówić sposoby na pokonanie barier administracyjnych i socjalnych, które mogą ograniczać działalność międzynarodową artystów.
– Europejska strategia eksportowa dla muzyki: naszą aspiracją jest rozwinięcie strategii, która wzmocni obecność artystów europejskich na rynkach światowych, z uwzględnieniem różnorodności muzycznej.
– Regulacje cyfrowe i ochrona praw autorskich: w kontekście dynamicznie rosnącego znaczenia platform cyfrowych, zamierzamy przyjrzeć się potrzebom sektora w zakresie ochrony praw i wynagrodzenia dla twórców.
– Rola miast i regionów w zrównoważonym rozwoju sektora muzycznego: będziemy omawiać, w jaki sposób miasta mogą wspierać rozwój lokalnych ekosystemów muzycznych, sprzyjając równocześnie przemianom gospodarczym, społecznym i ekologicznym.

Bydgoszcz Music Summit 2024 stawia sobie za cel nie tylko wzmocnienie pozycji miasta na międzynarodowej scenie muzycznej, ale także stworzenie platformy, która umożliwi wspólne poszukiwanie kierunków rozwoju branży muzycznej w Europie na kolejne lata.

Szczegółowy PROGRAM 

2 grudnia, poniedziałek, Pałac Nowy w Ostromecku
część konferencyjna dostępna online dla publiczności
FOCUS ON CITIES
9.00–14.00 I sesja robocza – praca ekspertów przy okrągłych stołach (warsztaty zamknięte)
14.00–15.00 Lunch
15.00–18.00 Konferencja (sala balowa) – transmisja online
PROGRAM KONFERENCJI:
15.00–15.15 Powitanie
15.15–17.00 Prezentacje Miast Muzyki UNESCO w kontekście budowania strategii Miast Kreatywnych na świecie – transmisja online
17.00–17.15 Przerwa
17.15–18.00 Debata „Zrównoważony Rytm Miast”. Muzyka jako siła napędowa przemian ekologicznych i społecznych – transmisja online
18.00–20.00 Druga sesja robocza – praca ekspertów przy okrągłych stołach (warsztaty zamknięte)

3 grudnia, wtorek, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, sala kinowo-widowiskowa
wydarzenie otwarte dla publiczności – obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy, ilość miejsc ograniczona – transmisja online

FOCUS ON POLICY
10:00–16:30 Konferencja – transmisja online
PROGRAM KONFERENCJI:
10.00–10.45 Przywitanie gości oraz podsumowanie prac grup roboczych z pierwszego dnia, rozpoczęcie transmisji online
10.45–11.45 PANEL I: Mobilność artystów i przepływ dzieł muzycznych: usuwanie barier administracyjnych i socjalnych
11.45–12.00 Przerwa
12.00–13.00 PANEL II: Europejska Strategia Eksportowa dla Muzyki: wzmacnianie obecności europejskich artystów na rynkach międzynarodowych
13.00–14.00 Lunch
14.00–14.15 Przyznanie Bydgoszczy honorowego tytułu Miasta Muzyki przez Radę Polskiego Rynku Muzycznego – Anna Ceynowa (Prezeska RPRM)
14.15–15.15 PANEL III: Regulacje cyfrowe i ochrona praw autorskich w kontekście nowych mediów i platform streamingowych
15.15–15.30 Przerwa
15.30–16.30 PANEL IV: Rola miast i regionów w budowaniu zrównoważonego sektora muzycznego
19.00 Koncert Polish Music Kaleidoscope – Bydgoska Akademia Jazzu (bilety na koncert do nabycia za pośrednictwem bilety24.pl oraz w kasie MCK-u)
design – Pilar Rojo
Konferencja jest realizowana w ramach badawczego projektu aplikacyjnego pn. „Future of The Music Shapes Now”