Bydgoskie Impresje Muzyczne – Międzynarodowe Spotkania Młodzieży Muzykującej
2025

Bydgoskie Impresje Muzyczne (BIM) to międzynarodowy festiwal dla dzieci i młodzieży, który od 1977 roku organizowany jest przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Pałacu Młodzieży „Pałac”. W bieżącym roku, 43. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 28 czerwca – 3 lipca 2025 przy wsparciu naszego programu.
O czym jest festiwal?
- BIM to platforma, gdzie zespoły taneczne, wokalne i instrumentalne prezentują swe talenty w zabytkowej przestrzeni Bydgoszczy.
- Każdego roku odbywa się konkurs o prestiżową Statuetkę Złotej Struny – wszyscy uczestnicy otrzymują Statuetkę Srebrnej Struny.
- Warsztaty artystyczne prowadzone są przez uznanych pedagogów i artystów, wzbogacając doświadczenie młodych wykonawców.
Program 2025 (28.06–3.07)
- 28 czerwca, godz. 19:00 – Międzynarodowa Parada Wodna uczestników na Wyspie Młyńskiej, zakończona Koncertem Inauguracyjnym z zespołem SVAHY.
- 29 czerwca – Msza w Bydgoskiej Katedrze (12:30–13:30), koncert konkursowy (13:30–14:00), koncert „BIM Dzieciom” (15:30–17:00), koncert w Łabiszynie, Suita Tańców Miejskich i potańcówka narodów z Ferajną Bydgoską (19:30–21:30).
- 30 czerwca – Konkursowy Koncert (17:00–20:00), z udziałem projektu „Bydgoszcz Malowana Dźwiękiem” dedykowanego dzieciom z niepełnosprawnościami.
- 1 lipca – Koncert w Ostromecku (13:00–15:00), koncert orkiestr i zespołów (17:00–19:00), a wieczorem „Kulturowy Miks” – integracyjne spotkanie z mieszkańcami Bydgoszczy na barce Lemara (19:30–22:00).
- 2 lipca – Gala Koncert (18:30–21:00), scena plenerowa Wyspy Młyńskiej.
Uczestnicy Bydgoskich Impresji Muzycznych 2025
W tegorocznej edycji Bydgoskich Impresji Muzycznych weźmie udział blisko 300 młodych artystów z pięciu krajów, reprezentujących różnorodne tradycje muzyczne i taneczne. Każda grupa wnosi do festiwalu własną kulturę, barwność strojów oraz unikalny język muzyczny.
Kolumbia – Boyacense Association of Musicians and Dancers, ABMUBA
Stowarzyszenie Muzyków i Tancerzy Boyacense „ABMUBA” powstało 15 marca 2014 r. z potrzeby zachowania dziedzictwa przodków i promowania szacunku do wyjątkowych tradycji kraju. Celem Stowarzyszenia jest ratowanie, rozpowszechnianie i prezentowanie artystycznych i kulturalnych programów na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Organizacja zrzesza dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze, które podzielają zamiłowanie do tradycji. Obecnie do akademii kształcenia artystycznego ABMUBA należy około 70 osób – muzyków i tancerzy.
Niemcy – Çağdaş Aslan & ASM Ensemble
Zespół instrumentalny został założony w maju 2024 r. w Kolonii jako część programu koncertowego „Lamekan – Pir Sultan Abdal”. Çağdaş Aslan & ASM Ensemble prezentuje grę na baglamach (instrumentach strunowych).
Çağdaş Aslan występował jako solista Młodzieżowej Orkiestry Ministerstwa. Jest laureatem tureckich konkursów śpiewu, współpracował z TRT Istanbul Radio i uczył gry na baglamie w Stambule Academy of Culture and Arts. W 2017 roku wydał solowy album zatytułowany Pinhan. Prezentował muzykę etniczną Bektashi Alevi na festiwalach oraz na Międzynarodowym
Festiwalu Muzyki Świata UNESCO w Serbii i brał udział w projekcie akustycznej Orkiestry Filharmonicznej w Kolonii.
Turcja – Anatolian Folklore Foundation
Anatolian Folklore Foundation została założona w Ankarze w 1981 roku. Jest pierwszą i jedyną fundacja działająca w dziedzinie folkloru w Turcji. Anatolian Folklore Foundation reprezentowała Turcję 151 razy na 4 kontynentach i w 43 krajach. Zdobyła 14 mistrzostw reprezentując kraj w międzynarodowych konkursach jak również zdobyła wiele mistrzostw w krajowych konkursach w Turcji. Repertuar taneczny Anatolian Folklore Foundation obejmuje całą geografię Turcji.
Ukraina – Exemplary Vocal Ensemble „Zazerkallya”, Krzemieńczuk
Zespół wokalny „Zazerkallia” powstał w 2007 roku. Zespół regularnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych na różnych szczeblach a także w koncertach charytatywnych na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest laureatem regionalnego przeglądu-konkursu sztuki ludowej „Dźwięk, język ojczysty!”.
Ukraina – Сhór dziecięcy „Radunytsia”, Lwów
Chór dziecięcy „Radunytsia” powstał w 1996 roku w Ludowym Kolektywie Artystycznym Ukrainy Chór „Radunytsia” we Lwowie. Kolektyw pracuje przy Instytucji dziecięcych klubów młodzieżowych dzielnicу Szewczenkowskiej oraz szkoły numer 54 w mieście Lwów. W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów światowych i ukraińskich, a także pieśni ludowe i ich przetwarzanie. Chór wydał osiem albumów audio różnych gatunków. Zespół pracuje według autorskiej metody nauczania śpiewu chóralnego, opartej na pieśniach ludowych, studiuje tradycje i obrzędy ludowe.
Polska – Reprezentacja zespołów z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy
BIM to także silna reprezentacja gospodarzy. Wystąpią m.in.:
- Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” – z repertuarem polskich tańców narodowych i regionalnych
- Zespół Tańca Nowoczesnego „Akro”
- Studio Piosenki
- Orkiestra Smyczkowa
- Zespół Tańca Ludowego
- Chór „Semper Fidei”
To przekrój możliwości artystycznych bydgoskiej młodzieży, będący wizytówką miasta jako przestrzeni kultury i edukacji.
Festiwalowa scena stanie się w tym roku miejscem spotkania kultur z trzech kontynentów – Europy, Azji i Ameryki Południowej. BIM 2025 udowadnia, że młodzież z całego świata może rozmawiać wspólnym językiem: muzyki, tańca i szacunku.
Informacje praktyczne
- Organizator: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
- Kontakt: bim@palac.bydgoszcz.pl, tel. +48 52 371 26 56 (bim.palac.bydgoszcz.pl)
- Miejsce: Scena plenerowa na Wyspie Młyńskiej, Bydgoska Katedra, Łabiszyn, Ostromecko
Bydgoskie Impresje Muzyczne to wyjątkowa okazja do prezentacji młodych talentów oraz doświadczania muzycznej różnorodności w sercu UNESCO‑wskiego Miasta Muzyki. Zapraszamy do udziału – odkryjcie moc muzyki i integracji!